וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות קייט מידלטון:המאבק במחלת הסקרנים

עודכן לאחרונה: 30.3.2024 / 13:58

לאחר שהנסיכה קייט מידלטון שמה קץ לשמועות וחשפה כי היא חולה במחלת הסרטן, וואלה! סלבס פנתה לכמה מפורסמות בביצה, שהתמודדו בעצמן עם המחלה הקשה, ושמעה מהן על המאבק העיקש, בה וכמובן בסקרנים

קייט מידלטון חושפת כי חלתה בסרטן והיא עוברת טיפולי כימותרפיה. 22 במרץ 2024/רויטרס

לפני כשבוע הנסיכה קייט מידלטון פרסמה הצהרה מיוחדת, בה חשפה לראשונה כי חלתה במחלת הסרטן. הודעת הנסיכה הגיעה לאחר שבועות ארוכים בהם התרוצצו לא מעט שמועות הנוגעות למצבה הרפואי, שמועות שהחלו לקבל כותרות ראשיות בכל כלי תקשורת אפשרי, במיוחד לאור הניתוח המסתורי שעברה בבטנה במהלך חודש ינואר האחרון.

בחודשיים שעברו מאז ההודעה על הניתוח ועד חשיפת המחלה, תיאוריות קונספירציה ושלל השערות התרוצצו ברחבי הרשת, החל משמועות על הפרעות אכילה חמורות, זיוף הניתוח כדי להסית את תשומת הלב הציבורית ממצבו הרפואי של המלך צ'ארלס ועד טענות לרומן שמנהל בעלה של מידלטון, הנסיך וויליאם. אז כן, הרשת לא פספסה אף רעיון או מחשבה על מה קרה לנסיכה ולאן היא נעלמה.

מידלטון החליטה לשים סוף לשמועות והעלתה סרטון, בו היא אמנם לא פירטה באיזה סוג של סרטן היא חלתה, אבל סיפרה כי בהתאם להמלצת הצוות הרפואי המלווה אותה, היא החלה בטיפולים כימותרפיים מניעתיים. קייט הוסיפה ואמרה כי לקח לה ולבעלה יורש העצר לא מעט זמן והמון מחשבה לספר לילדיהם הצעירים על המצב שלה, מה שככל הנראה היה הסיבה לעיכוב ולטיוח של המצב עד לרגע החשיפה.

קייט מידלטון, דצמבר 2023. Chris Jackson, GettyImages
קייט מידלטון, דצמבר 2023/GettyImages, Chris Jackson

יממה לאחר פרסום ההצהרה, ארזו יורש העצר ואשתו מזוודות וטסו יחד עם ילדיהם לחופשה באחוזת הנופש שבבעלות משפחת המלוכה, על מנת להתרחק מכל ההמולה. בזמן שעבר מאז פרסום הסרטון, החלו לעלות ברשת גילויי חרטה והתנצלויות מאלו שהפיצו את תיאוריית הקונספירציה או סתם השתעשעו לגבי היעלמות הנסיכה, כמו השחקנית בלייק לייבלי שפרסמה התנצלות מיוחדת.

לא רק ברשת הכו על חטא, אלא גם כלי התקשורת השונים. לאחר שהדהדו את תיאוריית הקונספירציה ותקפו לא פעם את משפחת המלוכה על כך שהם מסתירים ומשקרים בנוגע למצבה הבריאותי של מידלטון, גם הם הביעו חרטה מסוימת וגילו אמפתיה ורגישות כלפי מצבה. כל אלו העלו במהלך השבוע דיון הנוגע לזכותה של הנסיכה לשמור על פרטיותה בכל הנוגע למצבה הרפואי, במיוחד לאור העובדה שבסיפור הזה מעורבים ילדים קטנים.

הדיון התרחב ונגע לכל אדם מפורסם הנאלץ להתמודד מחלה קשה ולא רק איתה, אלא גם עם טיפולים קשים ומאבקים נפשיים מתישים עד להחלמה והכל לצד אור זרקורים ומצלמות המופנות אליו ודורשות ממנו להיות חשוף וגלוי לגבי מצבו הבריאותי. בעקבות כך, וואלה! סלבס פנתה לכמה מהנשים המפורסמות בביצה שהתמודדו בעצמן עם המחלה הקשה, ושמעה מהן על המאבק העיקש בה, אבל ולא רק בה, אלא גם מאבק בסקרנים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
עינת שרוף. אינסטגרם, צילום מסך
"עברו שנים מאז והדמעות לא מפסיקות לרדת לי". עינת שרוף/צילום מסך, אינסטגרם

הזמרת עינת שרוף גילתה לפני כשבע שנים שהיא חולה בסרטן שד ממאיר, אחרי שעברה בדיקת ממוגרפיה שגרתית. שרוף החלימה מאז מהמחלה אבל זוכרת עד היום את היום בו גילתה כי היא חולה: "אני חושבת שכשזה קורה לך אתה לא מרגיש לאור זרקורים. אתה ממש לא חושב על זה. אתה פשוט מאוד נבהל וחרד ממה יהיה. זה רק אתה עם עצמך ועם המסע שעשית והמסע שאתה עדיין רוצה לעשות".

"אני בן אדם מאוד מעשי, אז אני זוכרת שכשאמרו לי שיש לי שזה קטן ושיוציאו לי הגידול וזהו. אז קודם כל הסתגרתי בחדר העבודה שלי עם מוזיקה בווליום גבוה ובכיתי הרבה ואז ניגבתי את הדמעות ועשיתי קלסר ולתוכו הכנסתי את כל רשימת הבדיקות והצילומים והייתי על זה".

על ההתמודדות מול התקשורת והקהל סיפרה: "אני לא מאלה שמסתירים בדרך כלל. פשוט באתי ונבדקתי וידעתי שזה עכשיו אני ואלוהים. אני זוכרת את עצמי בכל הבדיקות פוגשת נשים כמוני ומחבקת ומתחבקת איתן ואומרת 'אל תדאגו, אנחנו נעבור את זה כמו גדולות'. עברו שנים מאז והנה אני כותבת על זה והדמעות לא מפסיקות לרדת לי".

מירית גרינברג. אינסטגרם, צילום מסך
"הבנתי מאוד מהר כי אנשים מקבלים כוחות מהשיתוף שלי". מירית גרינברג/צילום מסך, אינסטגרם

מירית גרינברג, מלכת היופי של ישראל לשנת 1997, חלתה לראשונה בסרטן השד לפני כארבע שנים. לפני כחודש חשפה כי לאחר בדיקה שגרתית היא גילתה כי חלתה שוב במחלה, הפעם בבלוטת התריס. על הבחירה לחשוף כי חלתה סיפרה גרימברג: "החלטתי לחשוף את המחלה שלי יום לפני הטיפול הכימותרפי הראשון, אחת הסיבות לכך הייתה שידעתי שממילא זה יהיה רק עניין של זמן קצר עד שהסיפור יצא החוצה ורציתי למנוע את ההתלחשויות סביבי ולהיות זו ששולטת בנרטיב, כי הרי בסופו יום רק אני יודעת להסביר מה באמת עובר עלי".

"לאחר החשיפה, קיבלתי אין סוף תגובות מחבקות מנשים שאיני מכירה ולא ידעתי עד כמה הדבר שעשיתי יחזק לא רק אותן, אלא גם אותי ויתן לי כוחות להתמודד עם כל התקופה המאתגרת והמורכבת הזו. הבנתי מאוד מהר כי אנשים מקבלים כוחות מהשיתוף שלי את דרך ההתמודדות שלי עם המחלה וזה הגביר אצלי את המוטיבציה להמשיך ולשתף. יתירה מכך, בזכות השיתוף כל כך הרבה נשים הלכו לבדוק את עצמן ולחלקן אף היה גילוי מוקדם".

גרינברג המשיכה ושיתפה על החשיבות שהיא רואה בחשיפה: "קשה לתאר את תחושת הסיפוק שמילאה אותי כאשר מספר נשים סיפרו לי על כך שבזכותי הן הלכו להיבדק וגילו את המחלה בשלב מוקדם, מה שגרם להן לקיצור תהליך הטיפול וחיסכון עצום בסבל פיזי ונפשי. גם היום בהתמודדות הנוכחית שלי עם סרטן בלוטת התריס אני משתדלת לשתף כמה שאפשר".

שרון חזיז. אינסטגרם, צילום מסך
"הכח שהענקתי לאחרות חזר אליי ועזר לי בהתמודדות". שרון חזיז/צילום מסך, אינסטגרם

לפני כ-18 שנים, הזמרת שרון חזיז גילתה כי חלתה בסרטן השד. אחרי טיפולים קשים שעברה היא החלימה מהמחלה. "כשגיליתי שאני חולה בגיל 36 עם כל ההלם, ההתמודדות והאתגר לא היה לי ספק שאני חושפת את דבר מחלתי מתוך מקום של העלאת המודעות בעיקר לכך שאפשר לחלות בסרטן שד גם בגיל מוקדם בהתמודדות עם המחלה", מספרת חזיז.

בנוגע להתמודדות עם המחלה והבחירה לחשוף את המאבק שלה בה לקהל סיפרה: "עצם החשיפה שנתנה כח לבנות במצבי (אגב, אני את הכח שאבתי מקיילי מינוג) לבסוף עזרה לי. הכח שהענקתי לאחרות חזר אליי ועזר לי בהתמודדות מאוד והוקל לי מאוד שידעו ולא נאלצתי להסתתר. בעיני אין מחלה גופנית או נפשית שצריך להסתיר", שיתפה.

ירדן ויזל. אינסטגרם, צילום מסך
"מאוד נבהלתי מהעובדה שיש קשר ביני לבין הדבר המבהיל הזה שנקרא סרטן". ירדן ויזל/צילום מסך, אינסטגרם

בחודש ספטמבר האחרון, חשפה אושיית הרשת ומנחת תכנית "הפידרס" בוואלה+ ירדן ויזל כי התגלו לה תאים סרטניים עקב חשיפה לשמש ולמיטות שיזוף: "הורידו לי נקודת חן חשודה, שלחו אותה לביופסיה והיא חזרה עם תוצאות מרעידות ומבהילות שבעצם יש בנקודה תאים סרטניים. קודם כל זה הרעיד את עולמי. מאוד נבהלתי מהעובדה שיש קשר ביני לבין הדבר המבהיל הזה שנקרא סרטן!", שיתפה ויזל את וואלה! סלבס.

"מה שעוד יותר תסכל אותי היה העובדה שאני גרמתי את זה לעצמי, התאים הסרטניים שהתגלו אצלי הם מסוג תאי קשקשת, זה סרטן שנגרם רק מחשיפה ממושכת לשמש וקרני UV. הייתי עושה המון מיטות שיזוף ומשתזפת בצורה לא מבוקרת מה שגרם לאותה נקודת חן לצאת. למזלי! אם היא לא הייתה יוצאת ולא הייתי מסירה אותה הסיפור הזה יכל להסתיים בצורה הרבה פחות נעימה".

על הבחירה להיחשף ולהודות כי היא למעשה "תרמה" למחלה סיפרה ויזל: "החלטתי לשתף ולדבר על זה כי אני חושבת שיש חוסר מודעות חמור על נזקי השמש ומיטות השיזוף ואני מאמינה בלב שלם שאנשים לא מבינים עד כמה זה מסוכן ומסרטן, על אמת. השאלות של הציבור סביב הנושא הזה דווקא מאוד חשובות לי. אני רוצה שישאלו, אני רוצה שיבהלו, אני רוצה שאנשים יבינו לדוגמא שללכת אחת לשנה לרופא עור לבדיקה שגרתית של נקודות חן זה דבר בסיסי וחשוב ומציל חיים!".

טל מן. אינסטגרם, צילום מסך
"שום דבר לא הכין אותי לרגע הזה שבו בישרו לי 'יש לך סרטן' ". טל מן/צילום מסך, אינסטגרם

הדוגמנית, מנחה ומעצבת התכשיטים טל מן, שפרצה לחיינו בשנת 1995 כשהתחרתה על התואר "נערת הגלגל" בשעשועון "גלגל המזל", חלתה פעמיים בסרטן צוואר הרחם. הפעם הראשונה בה התגלתה אצלה המחלה הייתה ביוני 2018. אחרי מספר חודשים של טיפולים היא החלימה, אבל זמן קצר אחר כך גילתה כי חלתה בשנית. היא נאבקה במחלה, עברה טיפולים וניצחה אותה בפעם השנייה.

"שום דבר לא הכין אותי לרגע הזה שבו בישרו לי 'יש לך סרטן'. ברגע הזה, שהשמיים נפלו עליי, הדבר הראשון היה להבין מה האפשרויות שעומדות בפניי, מה פרוטוקול הטיפול, מה אחוזי ההצלחה של הטיפולים, ולאיזו מלחמה אני צריכה להיערך. ברגע שאת מאובחנת, כל המשפחה נכנסת למערבולת הזו וליה ויהלי היו בנות שמונה ושנתיים והיינו צריכים לשתף אותן ולהסביר להן בצורה מותאמת גיל את המצב", סיפרה מן לוואלה! סלבס.

"ברגע ששיתפנו אותן והבנות ידעו, חשפתי את הסיפור. אני חושבת שעבורי להסתיר משהו זה מאמץ גדול יותר וקשה יותר מאשר להתמודד עם התגובות. חשפתי את הסיפור שלי בפתיחות הכי גדולה, אין לי בעיה לדבר על זה, לא גנבתי את הסרטן שלי מאף אחד", שיתפה על ההחלטה לחשוף את המאבק שלה במחלה.

"כששיתפתי קיבלתי את החיבוק הציבורי הכי חזק וגם לקחתי על עצמי תפקיד ושליחות להעלות מודעות ולעזור לנשים שמתמודדות עם סרטן צוואר הרחם. עד היום אני מלווה מטופלות ואני פעילה במערך מתנדבי שיבא ובפרויקט התמיכה במחלימות שהקמתי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully